Abstrakt
Rekreacja i turystyka jest jedną z niewielu dziedzin edukacji zdrowotnej, w której możliwa jest tak sprawna i skuteczna integracja upośledzonych umysłowo, a także współpraca pomiędzy młodszym i starszym pokoleniem. Wspólne spotkania i wyjazdy integrują ludzi i wzmacniają więzi społeczne. Poszczególne osoby są w stanie lepiej poznać swoje mocne i słabe strony, w działaniu zespołowym i we współzawodnictwie z innymi. W przypadku dzieci i młodzieży niepełnosprawnych jest jeszcze jedna bardzo ważna rola rekreacji i turystyki - zmiana postrzegania ludzi niepełnosprawnych przez zdrowych. Pozwala także na wyjście z zamkniętego środowiska i na zatarcie różnic między jednymi i drugimi. Pomaga pokonać bariery i kompleksy związane z byciem człowiekiem niepełnosprawnym. Jako forma rehabilitacji, promująca nowy styl życia, staje się elementem powszechnej świadomości i troski społecznej. Celem artykułu jest przedstawienie historii i struktury Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tarnowie oraz sposobów kultywowania wśród dzieci niepełnosprawnych umysłowo wielu aktywnych form spędzania wolnego czasu poprzez rekreację, turystykę i krajoznawstwo.
Bibliografia
Cohen J. 2003. Disability Etiquette, Tips on Interacting with People with Disabilities. New York: United Spinal Association.
Zobacz w Google Scholar
Doroszewska J. 1981. Pedagogika specjalna. Wrocław: Ossolineum.
Zobacz w Google Scholar
Gawlik K., Zwierzchowska A. 2004. Wychowanie fizyczne dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną. Katowice: AWF. ISBN 83-87478-73-3.
Zobacz w Google Scholar
Grabowski J. i wsp. 2007. Vademecum organizatora turystyki niepełnosprawnych. Łódź: WSTH. ISBN 978-83-918688-6-7.
Zobacz w Google Scholar
Janiszewski M. 1989. Rekreacja ruchowa dla osób niepełnosprawnych. Łódź: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego. ISBN 83-7016-412-9.
Zobacz w Google Scholar
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Tarnowie. 1996. Biuletyn Informacyjny Tarnów: Witek-Druk.
Zobacz w Google Scholar
PTSS " Sprawni Razem". 2007. Biuletyn Informacyjny Nr 1. Warszawa.
Zobacz w Google Scholar
Wyczesany J. 1999. Pedagogika upośledzonych umysłowo. Kraków: Impuls. ISBN 83-86994-47-9.
Zobacz w Google Scholar
Żółkowska T. 2003. Turystyka osób upośledzonych intelektualnie. W: Niepełnosprawny turysta. Poradnik dla pilotów i przewodników turystycznych. Szczecin: Forum Turystyki Pomorza Zachodniego. ISBN 83-87978-41-8.
Zobacz w Google Scholar
© Copyright by Małopolska Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Tarnowie. Artykuły są udostępniane na podstawie Creative Commons Attribution Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne - Bez utworów zależnych 4.0 Licencja Międzynarodowa