Abstrakt
Prezentowany artykuł przedstawia wielkość i strukturę zmian w sprzedaży nieruchomości cudzoziemcom w Polsce w latach 2004–2006. Analiza liczby transakcji z udziałem cudzoziemców i powierzchni nabytych przez nich nieruchomości jednoznacznie wskazuje na ich ogromny przyrost w ciągu zaledwie trzech lat po akcesji. Przyrost ten jest najbardziej widoczny w przypadku nieruchomości lokalowych, szczególnie lokali komercyjnych. W przypadku oceny skali transakcji nieruchomości rolnych i leśnych w porównaniu z okresem przedakcesyjnym nie spełniły się obawy przeciwników integracji Polski z Unią Europejską i nie nastąpiła masowa wyprzedaż ziemi, chociaż wzrost sprzedaży gruntów był znaczny i wyniósł 79% w latach 2004–2006. Efektem wzmożonych transakcji na rynku nieruchomości po akcesji Polski do UE jest wzrost bezpośrednich inwestycji zagranicznych, powstawanie nowych miejsc pracy, wprowadzanie nowoczesnych standardów zarządzania i usług.
Bibliografia
Kucharska-Stasiak E. 2006. Nieruchomość w gospodarce rynkowej. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN. ISBN 978-03-01-14629-0.
Zobacz w Google Scholar
Raport: Rynek komercyjny 2007. Knight Frank, Warszawa 2007.
Zobacz w Google Scholar
Raport: Rynek mieszkaniowy 2007. Knight Frank, Warszawa, 2007.
Zobacz w Google Scholar
Weresa M.A. 2002. Skutki inwestycji zagranicznych dla gospodarki kraju przyjmującego. „Zeszyty BRE Bank CASE” nr 62.
Zobacz w Google Scholar
© Copyright by Małopolska Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Tarnowie. Artykuły są udostępniane na podstawie Creative Commons Attribution Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne - Bez utworów zależnych 4.0 Licencja Międzynarodowa